skip to Main Content
Co To Jest Aerator – Wertykulator? Zastosowanie I Przeznaczenie Oraz Funkcja Narzędzi Ogrodniczych.

Co to jest aerator – wertykulator? Zastosowanie i przeznaczenie oraz funkcja narzędzi ogrodniczych.

Czym jest wertykulator i aerator?

Aerator oraz wertykulator są narzędziami ogrodniczymi wykorzystywanymi do pielęgnacji trawników na działkach oraz ogrodach. Na rynku można spotkać wiele różnych aeratorów i wertykulatorów zasilanych prądem, silnikiem spalinowym oraz tych najprostszych i najbardziej efektywnych ciągniętych na haku za traktorkiem.

Aerator – funkcja i zasada działania.

Aerator to urządzenie ogrodnicze służące do napowietrzania i spulchniania gleby pod trawnikami czy nawet w przy domowych ogródkach. Specjalne kolce wbijają się w glebę zwykle na 5 – 8 cm i naruszając jej strukturę powodują jej spulchnienie oraz właściwe napowietrzenie, co ma znaczący wpływ na prawidłowy wzrost trawy.

Wertykulator – przeznaczenie i zastosowanie.

Wertykulator jest również narzędziem ogrodniczym, które służy do wykonywania w glebie podłużnych nacięć co w konsekwencji prowadzi do poprawy gospodarki powietrzno – wodnej w glebie pod naszym trawnikiem. Szczególnie efekty po wertykulacji trawy widać w cieplejszych miesiącach.

Aeracja i wertykulacja trawników.

Zabiegi na trawniku wykonywane przez aerator czy wertykulator mają za zadanie przede wszystkim poprawy jakości wyglądu i warunków wzrostu naszego trawnika. W konsekwencji trawa szybciej się krzewi i lepiej rośnie. Częste zabiegi wykonywane przez aeratory i wertykulatory powodujące mechaniczne naruszenie warstwy gleby oprócz napowietrzania, powodują lepszą wchłanialność wody oraz nawozów. Nasz trawnik szybciej się regeneruje i lepiej się prezentuje.

Aerator – wertykulator jako urządzenie ogrodnicze 2w1.

Najbardziej efektywnym i szybkim w działaniu jest urządzenie łączące w sobie cechy aeratora oraz wertykulatora z koszem zbierającym urobek. Podczas regularnego koszenia naszego trawnika resztki nie zebranej trawy oraz mchu tworzą tzw. filc na powierzchni gleby, który najlepiej jest zebrać każdego roku. Podczas aeracji i wertykulacji naszego trawnika z użyciem brony tzw. warstwa filcu ulega usunięciu, którą łatwo można później zebrać do kosza naszej kosiarki.

Warto jeszcze dodać, iż zabiegi aeracji i wertykulacji najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną, a jeśli sytuacja tego wymaga zabiegi można powtarzać jesienią.

Back To Top