skip to Main Content
Co To Jest Estrada?

Co to jest estrada?

Słowo estrada wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to słowo strada znaczy tyle co, platforma, pomost czy pokrycie. Już na samym początku warto podkreślić, istnieje różnica znaczeniowa między sceną a estradą. Scena w przeciwieństwie do estrady jest zasłonięta kurtyną, jednak współcześnie oba pojęcia używa się synonimicznie.

Estrada – znaczenie słowa

Choć scena towarzyszyła człowiekowi już od czasów starożytnych, kiedy to ówcześni aktorzy grali znane do dziś sztuki, to dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęła odgrywać znaczącą rolę wśród szerszej publiki. W tym okresie ludzie chętniej zaczęli uczestniczyć w  wydarzeniach rozrywkowych, co dało początek szeroko rozumianej sztuce estradowej.

I tak w dzisiejszych czasach na scenie może wystąpić praktycznie każdy z nas. Często wystarczy sama chęć wzięcia udziału, by stać się częścią widowiska. Swoje talenty prezentują tutaj nie tylko aktorzy, piosenkarze, kabareciarze, tancerze, konferansjerzy, muzycy czy recytatorzy wielkiego formatu, ale również lokalni artyści, politycy czy dzieci. Obecnie estrada jest wykorzystywana zarówno podczas wydarzeń kulturalnych wielkiego formatu, jak i podczas lokalnych festynów, pikników rodzinnych czy imprez firmowych organizowanych w plenerze…

Organizując imprezę, koniecznie należy zadbać w profesjonalne przygotowanie sceny. Dzięki niej łatwiej nam będzie przeprowadzić program, a także wyznaczyć centralny punkt wydarzeń. W ten sposób skutecznie zadbamy również o występujące osoby oraz o sprzęt, chroniąc wszystkich przed intensywnym słońcem, wiatrem czy deszczem. Estrada tworzy również wyjątkowy klimat podczas eventów, szczególnie gdy po zmroku możemy obserwować niebanalną grę muzycznych dźwięków, dobrego wokalu oraz efektów świetlnych. Całość pozwala nam się zrelaksować i przenieść na chwilę w inny wymiar, zapominając o codziennych problemach.

Na co zwrócić uwagę organizując imprezę na świeżym powietrzu?

Przygotowanie sceny stanowi nie lada wyzwanie. Ze względu na różnorodność wydarzeń kulturalnych i ich skalę, warto skorzystać z usług firmy wynajmującej sceny. Dzięki temu zyskamy więcej czasu na organizację oraz nie będziemy mieli problemów z przechowaniem konstrukcji. Dodatkowo fachowa obsługa zapewni bezpieczeństwo.

Z powodzeniem możemy wykorzystać podesty sceniczne, które pozwolą nam dostosować powierzchnię estrady do charakteru eventu. Idealnie sprawdzają się także jako forma podwyższenia dla występujących osób.

Kolejnym aspektem jest profesjonalne nagłośnienie, które zagwarantuje sukces imprezy. Dobrze ustawiony sprzęt sprawi, że brzmienie dźwięków będzie wyraźne, co w efekcie przełoży się na pozytywny odbiór publiczności.

Efektowne oświetlenie to kolejny wyróżnik udanego eventu. Po zmroku doskonale gra rolę dekoracji, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Koncerty, pikniki, festyny czy innego rodzaju imprezy organizowane na świeżym powietrzu przyciągają mniejszą lub większą widownię. Pamiętajmy, że konstrukcja estrady powinna zapewnić dobry widok oraz bezpieczeństwo uczestników. W tym celu warto wykorzystywać jedynie sprzęt i elementy konstrukcyjne posiadające atest.

Back To Top
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]