skip to Main Content
Co To Jest Kolumna Aktywna?

Co to jest kolumna aktywna?

Nagłośnienie to jeden z najważniejszych aspektów udanej imprezy czy eventu. W znacznym stopniu to właśnie ono decyduje o tym, czy publiczność zostanie do końca, czy też szybko zrezygnuje z udziału w wydarzeniu. Dzięki niemu możemy zachęcić ludzi do wspólnej zabawy lub też szybko zniechęcić, gdy nie będą wyraźnie słyszeć wypowiadanych słów. W uzyskaniu oczekiwanego rezultatu może nam pomóc kolumna aktywna. Zobaczmy co to za urządzenie i poznajmy jego zalety oraz wady.

Jak działają głośniki?

W standardowym systemie nagłośnienia wzmacniacz dostarcza za pomocą zwrotnicy pasywnej sygnał do głośników. Z kolei system aktywny najpierw dostarcza sygnał ze źródła do zwrotnicy aktywnej, która przekazuje go do wzmacniacza. Tam jest rozdzielany na pod pasma, które trafiają do poszczególnych głośników. Następnie są one kierowane bezpośrednio do wzmacniacza, który jest podłączony do docelowego głośnika.

Rozróżnienie obu systemów jest dziecinnie proste.
Można to zrobić na pierwszy rzut oka, sprawdzając bieg kabli. Jeśli głośniki są podłączone kablem do wzmacniacza, to taki zespół nazywamy biernym.

Dlaczego pokochasz kolumnę aktywną?

Kolumna aktywna posiada wiele praktycznych zalet. Nie posiada dołączonego rack’a, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Można ją łatwo przetransportować. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy w krótkim czasie obsługujemy kilka wydarzeń lub  gdy musimy się wybrać w dłuższą trasę i mamy dużo bagażu.

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w organizacji eventów, skorzystaj z wynajmu nagłośnienia i poproś właśnie o kolumnę aktywną. Co na tym zyskasz? Sam przygotujesz nagłośnienie w dogodnym dla siebie momencie. W łatwy sposób je podłączysz i nie będziesz musiał się martwić o odpowiedni dobór wzmacniaczy czy innych elementów. W rezultacie nie uszkodzisz głośników i nie narazisz się na dodatkowe koszty czy też awaryjne poszukiwanie nagłośnienia imprezowego. Niwelujesz także ryzyko wprowadzenia nieprawidłowych ustawień, które mogłyby negatywnie wpłynąć na brzmienie.

Jakie są wady kolumny aktywnej?

Jak każdy obiekt miłosnych westchnień, również ten nie jest idealny. Po pierwsze kolumna aktywna stanowi większy wydatek niż system pasywny. Kolejnym minusem jest spora waga. Wbudowane urządzenia połączone w jedną całość uniemożliwiają rozłożenie ciężaru na mniejsze części. Największym jednak utrudnieniem jest awaria wzmacniacza. Jeśli się zepsuje, nie możemy go szybko wymienić. Złożona budowa wymaga specjalistycznej interwencji. Niestety w takiej sytuacji musimy poszukać innego rozwiązania.

Kiedy kolumna aktywna jest lepszym wyborem?

Kolumna aktywna to idealne rozwiązanie, gdy potrzebujemy nagłośnić przemówienie lub niewielkich rozmiarów imprezę. Świetnie sprawdzi się podczas różnego rodzaju spotkań, podczas których niezbędne jest użycie mikrofonu. Wystarczy wtedy wpiąć kabel z mikrofonem do kolumny, a następnie włożyć wtyczkę do gniazda zasilającego. Dzięki prostej obsłudze może to zrobić każdy. Satysfakcja z jakości dźwięku gwarantowana.

Na koniec warto dodać jako ciekawostkę, że system aktywny znalazł zastosowanie w zestawach kina domowego w postaci subwoofera, czyli głośnika odtwarzającego małe częstotliwości.

Back To Top