skip to Main Content
Ile Kosztuje Wynajem Sceny ?

Ile kosztuje wynajem sceny ?

Jesteś organizatorem imprezy plenerowej w Twoim mieście? Masz mętlik w głowie? Zależy Ci na tym, by wydarzenie cieszyło się dobrą opinią, ale masz mocno okrojony budżet? Spokojnie. Usiądź, weź głęboki oddech i zrób listę spraw, które musisz załatwić.

Na pewno wysokie miejsce na liście zajmuje scena. To nieodłączny element różnego rodzaju eventów organizowanych na świeżym powietrzu. Bez niej nie można sobie wyobrazić miejskich festynów, pikników rodzinnych, koncertów w plenerze, imprez firmowych… To kluczowe miejsce, które tworzy niepowtarzalny klimat imprezy, jednoczy ludzi, porządkuje program i zapewnia rozrywkę. Jednym z podstawowych kosztów organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych open air jest wynajem scen. Zobaczmy zatem, co wchodzi w skład wynajmu estrady i jakie wiążą się  tym koszty wynajmu sceny.

Co jest ważne przy scenie ?

Wyróżniamy dwa typy estrad. Jeden rodzaj to podesty sceniczne, które mocujemy do nogi lub umieszczamy je na konstrukcji. Drugim rozwiązaniem są elementy wykonane ze sklejki, które montuje się do stalowych elementów stanowiących podstawę.

Zadaszenie sceniczne chroni ludzi oraz sprzęt przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Umożliwia również podwieszenie np. oświetlenia. Najczęściej w jego skład wchodzi kratownica, boczne osłony oraz górne pokrycie. Ważne, by wszystkie elementy posiadały odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Dokumenty powinny poświadczać zarówno wytrzymałość, jak i trudnopalność poszczególnych części konstrukcyjnych.

Od czego zależą koszty związane z wynajmem sceny?

Wydatki związane z wynajęciem estrady są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od wielkości sceny oraz od tego, czy decydujemy się na wynajem samej konstrukcji, czy dołączamy do pakietu również oświetlenie, nagłośnienie lub oprawę muzyczną, np. w postaci DJ. W zależności od charakteru imprezy oraz indywidualnych potrzeb możemy zapłacić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Przykładowo minimalny koszt wynajmu sceny w najbogatszej wersji to wydatek rzędu ok. 2300 zł za dobę. Jeżeli natomiast posiadamy własne nagłośnienie lub oświetlenie i nie jesteśmy zainteresowani oprawą muzyczną, możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł.

Za co tak naprawdę płacę i dlaczego tak drogo?

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że koszty wynajmu są wysokie. Rozkładając je na części  składowe, okazuje się, że wcale tak nie jest. Organizując imprezy różnego formatu, potrzebujemy scen o zróżnicowanych wymiarach. Między innymi z tego powodu nie opłaca nam się indywidualny zakup. Dodatkowo musielibyśmy jeszcze mieć miejsce, w którym moglibyśmy bezpiecznie przechować wszystkie elementy.

Kolejną sprawą jest konserwacja urządzeń. Firmy trudniące się wynajmem estrad muszą zadbać, by wszystkie elementy były w pełni sprawne, by nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo. Co więcej, czasami trzeba niektóre części naprawić lub wymienić na nowe.

Wypożyczając sprzęt mamy zapewniony transport oraz ekipę, która w profesjonalny sposób zajmie się montażem i demontażem konstrukcji. Musimy tu pamiętać o ukrytych kosztach takich jak ubezpieczenie, paliwo oraz wynagrodzenie personelu.

Sumując wszystkie wydatki, należy również wziąć pod uwagę fakt, że przedsiębiorstwo trudniące się wynajmem również musi zarobić na swej działalności tyle, by przynosić zyski. 

Analizując szczegółowe powyższe zagadnienia, możesz dojść do wniosku, że pojedynczy koszt wynajęcia sceny jest dla Ciebie ekonomicznym wyjściem w porównaniu do sytuacji, w której musiałbyś sam o wszystko zadbać.

Back To Top
[Głosów: 0   Average: 0/5]