skip to Main Content
Jak Mocne Powinny Być Głośniki Estradowe?

Jak mocne powinny być głośniki estradowe?

Trudno jest sobie wyobrazić koncert czy innego rodzaju event bez odpowiedniego nagłośnienia. Wszelkie zakłócenia i problemy związane z brzmieniem skutecznie niszczą każde wydarzenie. Zakłócają pozytywny odbiór, a rozczarowana widownia wystawia niepochlebne opinie organizatorom imprezy. By uniknąć rozczarowania i gorzkiej krytyki, warto zadbać o głośniki estradowe. Nowoczesny sprzęt, prawidłowo ustawiony, zagwarantuje sukces przedsięwzięcia, zapewniając jednocześnie dobrą zabawę uczestnikom. Sprawdźmy jakie głośniki estradowe wybrać.

Moc głośników estradowych?

Na początku warto zapamiętać jedną kluczową kwestię. Moc głośnika nie powinna być utożsamiana z jego głośnością. Jak to zatem działa? Głośniki pasywne odbierają moc wytwarzaną we wzmacniaczu, a następnie przetwarzają energię elektryczną na energię mechaniczną. W ten sposób powstają fale akustyczne. Warto podkreślić, że mikroskopijna część całkowitej mocy jest wykorzystywana do produkcji energii akustycznej. Prawie cała moc przemienia się w energię cieplną. Z tego powodu trzeba uważać, by nie dopuścić do termicznego uszkodzenia głośnika. Zatem moc kolumn to nic innego jak ilość mocy, jaką mogą pobrać głośniki ze wzmacniacza w taki sposób, by nie uszkodzić głośników podczas wzorowej reprodukcji dźwięku. Tym samym wybierając głośniki estradowe, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór wzmacniacza.

Dlaczego efektywność głośników jest ważna?

Efektywność głośników, zwana inaczej skutecznością, jest podawana w decybelach. Określa ona natężenie dźwięku wytworzonego pod wpływem działania mocy o wysokości 1W. Jest ono mierzone w odległości 1m od głośnika. Uzyskany wynik pokazuje jak głośno, może zagrać głośnik i zależy wyłącznie od jego konstrukcji. Zasada jest dziecinnie prosta: im mniejszy jest ciężar poszczególnych elementów głośnika, tym głośniejsze brzmienie. Warto nadmienić, że głośnik, aby przyjąć wysoką moc, powinien składać się z wytrzymałej cewki nawiniętej na duży karkas. Niestety ten wymóg wpływa również na wagę, dlatego producenci głośników estradowych stoją przed ogromnym wyzwaniem, gdyż muszą pogodzić sprzeczne kwestie.

Moc znamionowa co to takiego?

Moc znamionowa, inaczej zwana nominalną, w skrócie RMS to najbardziej miarodajna wartość, jeśli chodzi o prawdziwe możliwości głośników estradowych. Aby ją określić, wykonuje się specjalny test. Mierzy się pracę głośnika, wykorzystując sinusoidalny sygnał testowy o częstotliwości 20-20.000 Hz przez 100 godzin. Zatem moc wyjściowa wzmacniacza powinna być trochę wyższa niż moc samej kolumny.

Jak prawidłowo zrozumieć parametry?

Na przykład, jeśli mamy kolumnę o mocy 100 W i 500 W o tej samej skuteczności to pierwsza kolumna szybciej ulegnie przegrzaniu. Obie zagrają tak samo głośno.

Jak widać, zagadnienie głośników estradowych jest bardzo złożoną kwestią. Jeśli nie znamy branży i sporadycznie organizujemy eventy, lepiej poprosić o specjalistyczną poradę lub skorzystać z usługi wynajmu nagłośnienia. Dzięki temu będziemy pewni, że posiadamy sprzęt adekwatny do naszego przedsięwzięcia.

Back To Top