skip to Main Content
Jak Zrobić Oświetlenie Dyskotekowe?

Jak zrobić oświetlenie dyskotekowe?

Jeśli przymierzasz się do organizacji imprezy i zastanawiasz się, w jaki sposób oczarować gości, postaw na oświetlenie dyskotekowe. Gra światła i muzyki tworzy niepowtarzalny spektakl, który wpływa w znacznym stopniu na klimat imprezy. Niepowtarzalny charakter zabawy podkreślą również wytwornice dymu. Zacznijmy jednak od początku i zastanówmy się  jak przygotować oświetlenie dyskotekowe.

Gra światłem z roku na rok zyskuje na popularności wśród organizatorów zabaw. I słusznie. Dzięki efektom świetlnym możemy stworzyć wyjątkową atmosferę, wzmacniając wrażenia zmysłowe. Nie czarujmy się, obecnie sama obsługa muzyczna dyskoteki to zdecydowanie za mało. Ludzie poszukują doznań, dlatego też organizatorzy imprez starają się ich dostarczyć.

Współczesne urządzenia świetlne zawierają diodę LED, która jest bardzo trwała, nie grzeje się i pobiera mało energii. Oferowane modele różnią się między sobą konstrukcją, kształtem czy kolorem, a także rodzajem efektów dyskotekowych. Na rynku spotykamy panele LED, efekty typy flower czy skanery. Czym się różnią między sobą? Zobaczmy.

Panele LED posiadają zróżnicowane kształty. Od tradycyjnych prostokątnych czy kwadratowych po fantazyjne wielokąty. Większość z nich posiada wbudowane białe światło skomponowane z barwnymi diodami. Dzięki nim można tworzyć różne formy: prostokąty, kwadraty, koła o szerokim zasięgu. To bardzo popularny typ oświetlenia.

Skaner to kolejne urządzenie zasługujące na uwagę. Wyróżnia się on charakterystycznym promieniem światła, które przechodzi przez tarczę i obiektyw, a następnie odbija się od lustra, trafiając prosto na parkiet. Na rynku możemy znaleźć wiele jego odmian. Najbardziej popularne to multi-skaner oraz rotoskaner.

Efekty typu flower cechuje wiązka barwnych świateł. Tutaj białe światło odbija się od kolorowych kawałków szkła, które tworzą lusterko zamontowane wewnątrz urządzenia.

Warto również wspomnieć o multiefektach dyskotekowych. Są to hybrydowe połączenia wyżej wymienionych rodzajów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wykorzystać jedno urządzenie na wiele sposobów.

Takie efekty dają niezapomniane wrażenia i są świetnym sposobem na marketing.

Jak steruje się efektami świetlnymi?

Urządzenia świetlne można sterować za pomocą mikrofonu lub używają trybu automatycznego. Większość urządzeń posiada również funkcję DMX, czyli sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem programu komputerowego czy też konsoli oświetleniowej.

Czy efekty oświetleniowe są drogie?

Najtańsze modele warte kilkadziesiąt złotych pozwolą nam jedynie zorganizować niewielką imprezę dla około 20 osób. Lepszej jakości sprzęt to już wydatek rzędu od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Jeśli sporadycznie organizujemy imprezy, lepiej w tym wypadku skorzystać z usług firmy wynajmującej oświetlenie. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze i zachwycimy naszych gości niebanalnymi efektami, tworząc wyjątkowy klimat. Za wypożyczenie profesjonalnego sprzętu zapłacimy około 50 zł za dobę, czyli mniej więcej tyle, co kiepskiej jakości urządzenie. Nie zapomnijmy też o wytwornicy dymu, która doda uroku całemu spektaklowi.

Co jest ważne podczas doboru oświetlenia?

Kluczowym kryterium jest wielkość powierzchni oraz odległość między sceną a docelowym miejscem, na które ma padać światło. Pamiętajmy, im szerszy kąt świecenia, tym większy obszar zostaje oświetlony. Jeśli już mamy profesjonalne oświetlenie warto również posiadać profesjonalne nagłośnienie na imprezę.

Back To Top