skip to Main Content
W Jaki Sposób Dobrać Wzmacniacz, Przygotowując Scenę?

W jaki sposób dobrać wzmacniacz, przygotowując scenę?

Organizując imprezę czy event stajemy przed poważnymi dylematami, by zapewnić dobrej jakości brzmienie. Musimy w odpowiedni sposób dopasować sprzęt do wielkości oraz akustyki pomieszczenia. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego rodzaju przedsięwzięciach, stoimy przed poważnym wyzwaniem. Odnajdując właściwą konfigurację, odniesiemy sukces. Istnieje kilka żelaznych zasad, które nas do niego przybliżą.

Klucz tkwi w odpowiednio dobranych parametrach

Wiedza związana z najważniejszymi parametrami kolumn oraz wzmacniaczy pomoże nam uzyskać pożądane brzmienie i uchroni nas przed uszkodzeniem sprzętu. Dzięki temu nie narazimy się na niepotrzebne koszty i zdobędziemy uznanie w oczach uczestników eventu czy też gości przybyłych rodzinną uroczystość.

W odpowiednim doborze kolumn pomocne okażą się takie wartości jak impedancja nominalna, skuteczność oraz rekomendowana moc wzmacniacza. Impedancja pozwala dopasować kolumny do wzmacniacza. Jej wartość podawana jest w omach. Najczęściej wzmacniacze są przystosowane do obciążenia 4 lub 8 omów. Najlepsze efekty uzyskamy, wybierając kolumny o wyższej impedancji nominalnej niż ta wskazana w zasilaczu. Nie powinniśmy raczej wybierać kolumn o niższej wartości.

Efektywność, inaczej nazywana skutecznością, wyrażana jest w decybelach. Pokazuje nam stopień głośności, jaki uzyskamy, dostarczając sygnał o mocy 1 W. Aby określić tę wartość, wykonuje się test w odległości 1 m od głośnika. Pamiętajmy, że głośne brzmienie wcale nie musi wiązać się w wysoką jakością. Do kolumn cechujących się niższą efektywnością lepiej dopasować mocniejszy wzmacniacz. Jeżeli posiadamy sprzęt o wyższej skuteczności, możemy pokusić się o eksperyment. W tym momencie warto zapoznać się z rekomendacjami producentów, które możemy znaleźć w danych technicznych.

Jaki wzmacniacz dobrać?

W przypadku wzmacniaczy tranzystorowych, które posiadają wyjścia transformatorowe, na tylnej ściance umieszczono „minusy” i „plusy” dla każdego z kanałów. Najczęściej oznaczone są one wartościami podanymi w omach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wybrać wyjście odpowiednie do impedancji kolumn. Wzmacniacze lampowe posiadają wmontowane oddzielne terminale głośnikowe, które są dostosowane do uśrednionej impedancji.

Wybór sprzętu jest ogromny. Aby uzyskać najlepsze brzmienie, możemy testować różne możliwości.  Uważajmy, by przypadkiem nie połączyć kolumn ze zbyt słabym wzmacniaczem lub niedostosowanym do impedancji kolumn. Jeżeli się pomylimy, możemy doprowadzić do jego przegrzania lub uszkodzenia głośników. Źle dopasowany wzmacniacz potrafi całkowicie zniekształcić dźwięk. Zawsze lepszym wyborem będzie mocniejszy wzmacniacz. Większość producentów, przewidując taką okoliczność, zabezpiecza sprzęt przed przegrzaniem. Niestety nie wszystkie urządzenia posiadają tego typu ochronę.

Boisz się pomyłki? Jest na to sposób.

Jeśli chcesz uniknąć pomyłki, zawsze możesz wykorzystać alternatywne rozwiązania. Pierwszym z nich jest kolumna aktywna, która posiada wbudowane na stałe końcówki mocy. Wystarczy, że podłączysz ją do źródła. Drugim sposobem jest wynajem nagłośnienia. Profesjonaliści zadbają o właściwe ustawienia i sprawią, że Twoi goście będą zadowoleni z jakości słyszanego brzmienia.

Back To Top