Skip to content

Jaki podnośnik koszowy – zwyżkę wynająć ?

Podnośniki koszowezwyżki (fachowo podesty ruchome) są bardzo popularnymi maszynami używanymi nie tylko w budownictwie, ale również są wykorzystywane do prostych prac na wysokości takich jak:

– wycinka drzew
– czyszczenie rynien i dachów
– konserwacja oświetlenia ulicznego
– mycie i czyszczenie elewacji budynków
– wszelakie prace budowlano – dekarskie i wiele innych;

Coraz więcej prywatnych osób decyduje się na wynajem podnośnika koszowego aby wykonać ww. prace na swojej prywatnej działce, gdyż nie wszystkie prace na wysokości można wykonać z pozycji drabiny ze względu na znaczną wysokość wykonywanych czynności i duże niebezpieczeństwo upadku z wysokości. Do takich zadań najlepiej sprawdzą się podnośniki koszowe, których głównym celem jest podnoszenie osób na pewną wysokość w celu wykonania określonych czynności roboczych.

Czym kierować się przy wynajmie podnośnika koszowego?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze podnośnika jest jego maksymalna wysokość robocza, czyli wysokość na jaką podnośnik może podnieść osobę lub grupę osób i mogę One wykonywać na tej wysokości różnego rodzaju prace. Przed wypożyczeniem podnośnika należy ją przynajmniej określić orientacyjnie lub najlepiej zmierzyć miarą, co nie zawsze jest technicznie możliwe do wykonania.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę jest wysięg boczny zwyżki – im większy wysięg boczny tym lepszy. Nie zawsze można podjechać podnośnikiem koszowym bezpośrednio w miejsce jego pracy, np. przeszkadza nam jakiś budynek, taras wokół budynku, wystający dach, rowy, wykopy budowlane itp. Najlepiej jest zmierzyć miarą odległość poziomą od miejsca gdzie chcemy wykonywać prace z kosza do miejsca, w którym będziemy mogli ustawić podnośnik.

Maksymalne obciążenie kosza, czyli maksymalna masa jaka może się znaleźć w koszu aby podnośnik mógł bezpiecznie pracować i nie wywrócił się z powodu jego przeciążenia. Standardowy udźwig kosza spotykane powszechnie to 200 kg, co odpowiada 2 os. + niezbędne narzędzia do pracy. Najnowsze podnośniki mają oczywiście specjalne zabezpieczenia, które nie pozwalają na jego przeciążenie i właśnie momencie jego przeciążenia wyłączają dalszy nie korzystny ruch roboczy wysięgu podnośnika koszowego, aby nie doszło do jego wywrócenia.

Decydując się na wynajem podnośnika koszowego powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę masę całkowita podnośnika. Ma to duże znaczenie przy wykonywaniu prac na prywatnych posesjach, które często mają na swoim podłożu zastosowaną kostkę brukową i nie posiada ona wystarczającej nośności i może ulec uszkodzeniu przez ważący podest nawet kilka ton. To samo tyczy się trawników przydomowych.

Najlepszym rozwiązaniem na małe prywatne posesje jest wynajem podnośnika koszowego przewoźnego, czyli przewożonego na haku samochodu osobowego. Nasza firma posiada podest ruchomy marki Niftylift, którego parametry pracy są następujące:
– wysokość robocza: aż 17,1 m
– wysięg boczny: 8,7 m
– masa własna: tylko 2,1 t
– szerokość: 1,65 m
– udźwig kosza: 200 kg (2 os. + narzędzie)
– wysokość podestu: 2,15 m;

Duża wysokość robocza oraz wysięg boczny + niska masa własna podestu sprawia, że idealnie on się sprawdzi na małych podwórkach prywatnych posesji. Ponadto nasz podnośnik posiada własny napęd, który sprawia, że możemy nim dotrzeć w naprawdę trudno dostępne miejsca bez uszkodzenia kostki brukowej czy trawnika. Oczywiście osoby obsługujące podnośnik koszowy powinny posiadać kwalifikacje operatorów wydane przez UDT tzw. uprawnienia na zwyżki.

Back To Top