Skip to content

Jaki żuraw – dźwig budowlany HDS wynająć?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie żurawia – dźwigu HDS?

Żurawie budowlane zwane również dźwigami HDS są specjalistycznymi urządzeniami dźwignicowymi przede wszystkim wykorzystywanymi na wszelkich budowach domów jednorodzinnych, budowli architektonicznych wielkoformatowych, montażu stolarki okiennej, ale nie tylko. Sam zakup żurawia jest bardzo drogi i kosztowny w eksploatacji, dlatego coraz więcej firm decyduje się na wynajem krótko lub długo terminowy dźwigów budowlanych.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie żurawia na budowę?

Przy doborze żurawia do konkretnych prac budowlanych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne, które są głównym czynnikiem charakteryzującym wszystkie żurawie. Do najważniejszych parametrów technicznych, na które należy zwrócić uwagę przy wynajmie żurawia są:

  • wysokość podnoszenia
  • udźwig nominalny czyli maksymalna masa ładunku jaką żuraw może podnieść
  • zasięg boczny
  • diagram udźwigu
  • masa własna żurawia
  • wielkość gabarytowa żurawia
  • sposób zasilania
  • zdolność pokonywania wzniesień
  • rodzaje osprzętu roboczego
  • możliwość opuszczania ładunku poniżej poziomu gruntu

Gdzie znajdziemy informacje o parametrach technicznych żurawia?

Każdy producent żurawi jest obowiązany wydać przy sprzedaży dźwigu instrukcje eksploatacji. W treści instrukcji eksploatacji znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o parametrach technicznych naszego żurawia HDS. Decydując się na wynajem żurawia wszystkie informacje o żurawiu dowiemy się od firmy specjalizującej się w wypożyczaniu tego typu maszyn.

Jakie parametry techniczne dźwigów budowlanych są najważniejsze?

Wszystkie parametry techniczne są bardzo ważne i odgrywają istotną rolę w zakresie wykonywanych prac przez nasz żuraw. Jednym z najważniejszych parametrów technicznych na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest diagram udźwigu naszego żurawia budowlanego. Taki diagram opracowuje producent i jest on częścią treści instrukcji obsługi żurawia.

Taki diagram pracy informuje nas np. jaką maksymalną masę ładunku nasz żuraw jest zdolny podnieść przy danej wysokości i pochyleniu wysięgnika. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż zanim zdecydujemy się wynająć dźwig na budowę powinniśmy znać masę ładunków jakie ma podnieść oraz na jaką wysokość i jak daleko ma podać ładunek od osi obrotu dźwigu. Jeżeli źle dobierzemy żuraw na budowę może okazać się, że nasz dźwig dekarski nie będzie w stanie podać określonego ładunku na daną wysokość czy daną odległość boczną.

Na koniec artykułu warto jeszcze wspomnieć, iż do obsługi żurawia mogą być dopuszczone tylko osoby posiadające niezbędne kwalifikacje do ich obsługi wydane przez Dozór Techniczny.

Back To Top