Skip to content
Wycinka drzew trudnych i niebezpiecznych.

Ścinanie drzew i przycinanie gałęzi w trudnych warunkach z użyciem podnośnika koszowego i podkrzesywarki.

Wycinka drzew trudnych znajdujących się w warunkach kolizyjnych.

Często można spotkać drzewa, które rosną bezpośrednio przy obiektach, a wycięcie ich w tradycyjny sposób mogłoby doprowadzić do uszkodzenia budynku, dachu lub innych obiektów znajdujących się w pobliżu opadającego drzewa czy obcinanych gałęzi. I tutaj z pomocą przychodzi ścinanie drzew z użyciem podnośnika koszowego, gdzie pilarz znajdujący się w koszu na odpowiedniej wysokości kawałek po kawałku odcina najpierw gałęzie, a później grubsze elementy drzew niebezpiecznych.

Co oznacza pojęcie drzewa trudne?

Drzewa trudneniebezpieczne to takie, które rosną bezpośrednio w kolizji z różnymi obiektami:

  • budynkami mieszkalnymi
  • gałęzie drzew znajdujące się bezpośrednio nad dachem
  • w pobliżu ogrodzeń
  • przy liniach energetycznych, telefonicznych czy światłowodowych
  • drzewa i gałęzie zagrażające bezpieczeństwu np. przechodniów
  • wiatrołomy, czyli drzewa złamane przez silne wiatry;

Jak wyciąć drzewa i przyciąć gałęzie w przypadku drzew trudnych?

Tu z pomocą przychodzą podnośniki koszowe, które pozwalają podnieść na zadaną wysokość pilarza, który odcinek po odcinku dokonuje wycinki drzewa. Koszt ścinania drzew jest nie współmiernie niski w stosunku do uszkodzeń jakie mogłoby wywołać spadające drzewo na budynki, linie energetyczne, dachy czy inne obiekty. Najważniejszym celem jest dokonanie wycinki drzew w taki sposób, aby było to bezpieczne dla innych obiektów znajdujących się w pobliżu.

Jak długo trwa wycinka drzewa?

Z reguły ścinanie drzew średnich rozmiarów trwa kilka godzin i jest uzależniona przede wszystkim od wielkości drzewa, rozpiętości gałęzi oraz warunków kolizyjnych z innymi obiektami. Często zdarza się, że gałęzie drzew usytuowane są bezpośrednio nad dachem, a upadek odcinanych gałęzi mógłby uszkodzić strukturę poszycia dachu i w takich przypadkach pilarz przywiązuje odcinane gałęzie drzew liną, co wydłuża czas wycinki drzew, ale pozwala na bezpieczne opuszczenie gałęzi na podłoże.

Przycinanie gałęzi drzew na nie wielkich wysokościach za pomocą podkrzesywarki.

W przypadku gałęzi drzew znajdujących się na nie wielkich wysokościach np. 4 – 5 m od poziomu ziemi w bardzo szybki sposób można dokonać ich przycięcia za pomocą pilarki łańcuchowej na wysięgniku teleskopowym zwanej fachowo podkrzesywarką. Praca z użyciem podkrzesywarki, zwanej także okrzesywarką, jest nie zwykle prosta i bezpieczna gdyż pozwala nam na zachowanie bezpiecznej odległości od ścinanej gałęzi drzewa, a jednocześnie w sposób szybki pozwala dokonać precyzyjnego cięcia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem nt. zmiany przepisów od 01 stycznia 2023 odnośnie wycinki drzew

Back To Top