Skip to content

Jaki podest ruchomy – podnośnik koszowy kupić do firmy?

Wielu z nas staje kiedyś przed wyborem jaki podest ruchomy zakupić do firmy, aby w jak najlepszy sposób ułatwił nam wykonywanie pracy na wysokości.

Warto na początku artykułu przytoczyć funkcje i zastosowanie podestów.

Podesty ruchome zwane również podnośnikami koszowymi czy zwyżkami to urządzenia techniczne, które pomagają nam we wszelkich pracach na wysokości. Podnośniki koszowe są bezpieczne i wygodne, a ponadto cechują się dużą wysokością podnoszenia.

Warto sobie na początku zadać podstawowe pytanie: do czego będzie wykorzystywany podest w naszej firmie lub w dużym zakładzie pracy?

Podesty ruchome wykorzystywane są przede wszystkim do mycia powierzchni szklanych na wysokościach, wycinki drzew, w procesach produkcyjnych, pracach budowlanych czy reklamowych. Jednym słowem podest przyda się nam wszędzie tam gdzie wykonanie pracy z drabiny jest nie możliwe, bądź jest duże ryzyko upadku z wysokości.

Platforma robocza w podnośniku koszowym, na której stoimy jest zabezpieczona barierką o wys. 1,1 m, która chroni nas przed nie zamierzonym wypadnięciem z podestu.

Przed zakupem podnośnika warto poznać najważniejsze parametry techniczne podestów.

Wysokość podnoszenia to podstawowy parametr techniczny wszystkich podestów ruchomych i jest często nazywany również wysokością roboczą. Musimy wiedzieć wybierając naszą zwyżkę na jakiej wysokości mają być wykonywane prace. Im wyższa wysokość robocza tym gabaryty podestu się zwiększają, a co za tym idzie cała jego masa automatycznie wzrasta.

Udźwig nominalny naszego podnośnika koszowego czyli maksymalna masa jaką nasz podest jest zdolny podnieść w warunkach normalnej pracy. Są podesty gdzie udźwig wynosi 80 kg, a są też takie, których udźwig wynosi kilkaset kilogramów i wtedy może podnieść nasz podnośnik nawet kilka osób. Warto wspomnieć, iż nie wolno przeciążać naszej maszyny gdyż grozi to jej uszkodzeniem lub nawet wywróceniem.

Zdolność pokonywania wzniesień czyli jakie maksymalne pochylenie terenu może pokonać nasz podest. Z reguły podesty mogą pokonywać nie wielkie pochyłości terenu rzędu 2-3%, ale są i takie podesty, które mogą pokonywać teren nie równy, grząski o pochyłości sięgającej nawet 10 – 15 %. Warto przed zakupem sprawdzić po jakim podłożu w naszym zakładzie pracy będzie jeździł nasz podest, a nawet fizycznie zmierzyć jakie są w naszym zakładzie pracy pochyłości terenu.

Praca na zewnątrz pomieszczeń. To bardzo ważny parametr techniczny gdyż nie wszystkie podesty mogą pracować na zewnątrz i być narażone podczas pracy na czynnik zewnętrzny jakim jest np. wiatr. Ten parametr techniczny podawany jest w instrukcji eksploatacji producenta urządzenia lub na samej tabliczce znamionowej umieszczonej w widocznym miejscu na naszym podnośniku.

Szerokość, wysokość i masa podestu. To kolejne bardzo ważne parametry techniczne charakteryzujące podnośnik koszowy. Musimy sprawdzić czy w naszej firmie nie ma jakichś wąskich przejść, dojść, drzwi i czy nasza posadzka ma odpowiednią nośność, tak aby podest po niej poruszający się jej nie uszkodził.

Nożycowy, przegubowy czy teleskopowy podest, jaki wybrać? Jeżeli będziemy wykonywać pracę w trudno dostępnych miejscach, gdzie wymagane jest podanie pracowników w koszu na dużą boczną odległość wtedy najlepiej jest zmierzyć tą maksymalną odległość miarą i dobrać odpowiedni podest przegubowy lub teleskopowy. Jeśli jednak wystarczy nam podnoszenie pracowników do góry w ruchu prostolinijnym to należy zakupić podest nożycowy.

Podest elektryczny czy spalinowy? Jeżeli podest będzie używany w pomieszczeniach zamkniętych to najlepszym rozwiązaniem są podesty zasilane akumulatorami, które nie emitują szkodliwych spalin dla zdrowia, a nawet życia ludzi.

Podsumowując cały artykuł przy doborze i zakupie podestu ruchomego warto jest dobrać odpowiednie parametry techniczne naszego podnośnika dostosowując je do naszych potrzeb. Firmy oferujące sprzedaż podestów ruchomych chętnie podpowiedzą i doradzą jaki podest kupić.

W naszym kolejnym artykule dowiecie się jakie są wymagane uprawnienia do obsługi podnośników koszowych?

Back To Top